Tipy proti akné

  1. Žiaden stres. Žiť bez stresu, pokojný život, bez zbytočných hlúpostí, bitiek, naháňačiek… to je prvý krok.

  2. Žiť zdravo. Dnes sa povie, že žiť zdravo je drahé. V skutočnosti stačí len nepchať do seba jeden balík čipsov za druhým, množstvo čokolády, korenených jedál a údenín. To isté pri prejedaní údeným mäsom, mastným mäsom a rôznymi čokoládami mixnutými s maslovým popcornom. Jedlo sa vstrebáva nie len do tela, ale prechádza až k pokožke.

  3. Mastné vlasy. Kým kožný lekár pokrúti hlavou, každý jeden dlhovlasý a mastnovlasý človek sa po chvíli zamyslenia presvedčí, že je to tak. Je celkom jedno, či ide o vlasy krátke, alebo dlhé. Denne si vo vlasoch rukami prejdeme niekoľko krát. Tie isté ruky, na ktorých zostáva mastnota, hoci ju nevidíme, necítime a nepočujeme, chytajú aj tvár. To spôsobuje pomerne veľké problémy na pokožke, kedy sa upchávajú dýchanie pokožky a póry. Starostlivosť o vlasy je jednou z podmienok, ktoré musíte splniť, ak chcete akné obmedziť.

  4. Hygiena. Hygiena nie sú len čisté ruky, ale aj čistá tvár. Je celkom zbytočné kupovať rôzne čistiace prípravky pre mládež na akné, pokiaľ tvár nepozná čistú vodu. Tvár je v tomto období problémová. S tým nič nenarobíte a pokiaľ patríte medzi trpiacich akné, je nutné sa zamyslieť, či trpieť pre vzhľad, alebo obetovať chvíľu v kúpeľni. Lekári neodporúčajú vysušujúce mydlo. Skúsenejší mladí odporúčajú mydlo, lebo práve tým, že vysušuje pokožku, obmedzuje tvorbu akné. Je na vás, ktorému tvrdeniu budete naklonení. V každom prípade je nutné si tvár umývať. Umyť si ju je dobré aj po spotení, po telesnej výchove, po tréningu a vlastne kedykoľvek, kedy viete, že ste sa spotili, či zašpinili. Niektoré vyrážky sa môžu zapáliť, preto je hlúposť používať púder, alebo farby na pleť, pokiaľ si mienite privyrábať ako klaun.

  5. Vytláčať či nevytláčať? Tu raz niekto múdry povedal, že vyrážky sa nesmú vytláčať. Iné rady zas hovoria, že vyrážky sa musia vytláčať a nakoniec ešte nájdeme jeden názor, že záleží podľa druhu a nakoniec, že je to príliš nechutné, aby to bolo vôbec slušné.

  6. Dezinfikácia je nutnosť.  Vytlačené vyrážky však vydezinfikujte a okolie taktiež. Nebýva vzácne, že práve vytláčaním znečistená tvár je živnou pôdou ďalších problémov.

  7. Nefajčite a nedrogujte. Pokiaľ si hľadáte dôvod prečo prestať fajčiť a nestačí vám len nutnosť zdravého rozumu a vôbec vlastný pud sebazáchovy, pokladajte za dôvod práve akné. Cigaretový dym, rovnako ako dym z akejkoľvek inej látky, zároveň účinky drog, to všetko pôsobí na hormonálnu sústavu. Nehovoriac o neuveriteľnom neprirodzenom zásahu do organizmu, zhoršuje stavy akné u drog dokonca spôsobuje permanentné poškodenie pokožky. Tam už nemusí pomôcť ani plastika.

  1. Myslite na kozmetiku.Tak ako pri diétach, tak aj pri liečbe akné nemusí jeden recept pomôcť všetkým. Čistiace mlieko je vždy dobré na prečistenie pleti a na samotnom tampóne je potom jasné, ako čistá vaša pleť je.

  2. Pupáky nechytať, nesnažiť sa stlačiť späť a ani nič podobné. Reakcia pod kožou bude práve opačná.

  3. Lekárska pomoc nie je hanba! Pokiaľ je to niekoľko mesiacov a akné nie je na ústupe, alebo skrátka len nemáte trpezlivosť na toto všetko, nezabúdajte, že akné je kožný problém, ktorý možno liečiť aj priamo u kožného lekára. Ten je na tíneďžerov s kožnými problémami zvyknutý a tak nie je nutné prichádzať s nejakými obavami a hanblivo sa brániť vysvetliť, prečo ste tam. Lekár môže tie najproblematickejšie miesta priamo zmraziť tekutým dusíkom, čo je zákrok bezbolestný a celkom bežný a nasadí liečbu krémom, dá niekoľko rád. Najmä však pomôže pri vážnejších problémoch, ktoré však nie je dobré podceňovať aj pri menšom postihnutí.

Odporúčané produkty